S počitnic v domačo kopalnico: Rastline, ki so lepotni čudeži Mediterana

S poletnih počitnic lahko poleg lepih spominov prinesete rastline, ki bodo vse leto skrbele za zdravje in lepoto vaše kože in las.

23.7.2023 ob 8:45 | Foto: Gettyimages

Slika avtorja - Ajda  Janovsky Piše:

Ajda Janovsky

ajda.janovsky@delo.si

S počitnic v domačo kopalnico: Rastline, ki so lepotni čudeži Mediterana

Poletne počitnice so odlična priložnost za nabiranje rastlin z izjemnimi lepotnimi učinki. In čeprav v nekaterih primerih ne gre brez kemije, so naravna sredstva za nego las in kože še vedno najboljša za vse, ki želijo v telo vnašati čim manj umetnih snovi.

Iz rastlin, ki jih lahko naberete v Sloveniji ali na Hrvaškem ob morju, lahko izdelate različne vrste rastlinskih izvlečkov, primernih za vsakdanjo rabo.

Med bolj enostavnimi so oljni izvlečki oziroma macerati, pri katerih rastlino preprosto namočimo v olje in počakamo, da izpusti vanj koristne snovi, lahko pa izdelate tudi vodne infuzije, hidrolate, eterična olja ter tinkture. Nekateri ljubitelji naravne kozmetike rastline z lepotnimi učinkovinami raztapljajo v glicerolu. Ne glede na to, za kateri izvleček se boste odločili, se najpomembnejši del priprave začne na začetku, z nabiranjem.

Poznavalci priporočajo, da nabiramo rastline na čim bolj neokrnjenih področjih, veljala naj bi tudi stara modrost, da jih je treba nabirati ob pravem času – glede na mesec, dan, luno, ki jih priporoča ljudsko izročilo. Bolnih rastlin ali rastlin, ki so jih obgrizli škodljivci, naj v kozmetiki ne bi uporabljali.

Rožmarin (Rosmarinus officinalis)

Če boste počitnikovali na Mediteranu, boste z lahkoto naleteli na rožmarin. Ta koristna dišeča rastlina je bila v stari Grčiji posvečena boginji lepote Afroditi. Že v antičnih časih so rožmarin uporabljali za ohranjanje večne mladosti in lepote.

Danes vemo, da je odličen za pospeševanje prekrvitve in masažo vnetih mišic (denimo namočen v olju). Za mladosten videz kože uporabljamo rožmarin v obliki vodnih kopeli. Z njegovo pomočjo bomo ohranili prožnost in sijoč ten. Lepotne učinke ima tudi na lase, poleg tega pospešuje njihovo rast.

Masiranje lasišča z eteričnim oljem rožmarina naj bi preprečevalo izpadanje las.

Laški smilj (Helichrysum italicum)

Laški smilj je po zaslugi velikanov naravne kozmetike zadnja leta postal znan vsem, ki želijo ohraniti mladosten videz. Ima izjemno sposobnost pospeševanja obnavljanja kože, razen zaviranja nastanka gub ga odlikuje tudi pospeševanje celjenja brazgotin.

Ker deluje protivnetno, so izdelki na osnovi smilja odlični za vse, ki jih mučijo težave s kožo, kot je dermatitis.

Za uporabo na koži izdelajte eterično olje smilja, ki ga nato nakapljajte v kremo za obraz ali telo. Hidrolat se uporablja za zmanjševanje rdečice in podočnjakov.

Slezenovec (Malva silvestris)

Slezenovec je izjemno učinkovito sredstvo za nego suhe, trde kože. Iz izvlečka cvetov izdelamo zaščitni gel, ki jo vlaži. Naredimo ga tako, da namočimo sveže ali posušene cvetove v glicerin.

Namakamo približno 14 dni, kozarec vsak dan pretresemo. Pred uporabo precedimo. Gel hranimo v hladilniku, najbolje v temni steklenički, ki ga bo ščitila pred svetlobo. Poparek iz listov in korenin slezenovca je odličen za poškodovane in krhke lase.

Z njim masirajte lasišče. V času naših babic so z izvlečkom slezenovih cvetov prekrivali sive lase.

Preberite še: Koža ne pozablja, odmerki UV-sevanja se seštevajo vse življenje

Morda vas zanima: Melone: Tako boste v trgovini prepoznali, katera je zrela in sladka


oddajte komentar

preberite tudi

6 stvari, ki jih vsaka ženska potrebuje za dobro in zdravo spolno življenje

Šest posledic prve ljubezni, s katerimi živimo vse življenje

Te nenavadne odločitve lahko rešijo vajin zakon (ali zvezo v krizi)