Reggae je ljubezen, odmik od ponorelega sveta

Andrej Težak - Tešky in Maja Monrue, organizatorja festivala OverJam o tem, zakaj se s festivala vrnemo drugačni.

5.8.2023 ob 7:45 | Foto: Blaž Samec/Delo

Reggae je ljubezen, odmik od ponorelega sveta

Od 16. do 20. avgusta Tolmin gosti 11. OverJam, mednarodni – več kot reggae – festival. Omamna mešanica naravne lepote, raznolikih kulturnih užitkov, številnih navdihujočih delavnic ter festivalskega dogajanja posebej za otroke omogoča doživetje, ki presega glasbeni žanr. Pogovarjali smo se z vodjo festivala Andrejem Težakom - Teškyjem in Majo Monrue.

Kako je organizirati festival na Sotočju, naravni lepoti, a tudi viru številnih lokalnih nesoglasij, novih gradenj in vse večjih omejitev?

Tešky: Sotočje je že več kot 20 let festivalsko prizorišče. Vsi mi, ki soustvarjamo festivale, se zavedamo, da lokacija v 50 odstotkih vpliva na to, ali jih ljudje obiščejo v velikem številu. Preostalih 50 odstotkov predstavlja kakovost programa.

Ta pa ni odvisna predvsem od glasbe, temveč tudi od »spremljevalnega« programa. OverJam ponuja tudi otroški program, na voljo je celodnevni in celo nočni vrtec, delavnice, meditacija, športne dejavnosti. Čeprav je Sotočje res unikatna lokacija, nam pogosto prav to lahko povzroča tudi težave. Razgibano koncertno prizorišče pomeni večje število varnostnikov, višje stroške.

Ključna je tudi lokalna skupnost, ki Sotočje včasih razume kot zasebni biser. Organizirati festival je danes veliko bolj zahteven projekt, kot je bil še pred desetimi leti. In narava sama ... Nedavno je ujma, na nekaterih delih prizorišča, podrla kar sto dreves.

Maja: Lani ob tem času pa so Slovenijo hromili požari. Lokacijo koncertnega prizorišča želimo tujcem predstaviti kot pravljično, kar tudi je. A vsako leto znova se spoprijemamo z nepredvidljivimi izzivi, ki jih nikoli ni mogoče rešiti dokončno.

Kako se razlikujeta vlogi nastopajočega in organizatorja? Oba imata izkušnje z obojim.

Maja: Seveda pomaga, če si kdaj sam stal na odru. Veš nam­reč tudi, kaj vse tisti, ki nastopa, potrebuje. Je pa bist­vena razlika v tem, da organizatorji delamo vse leto, da nato festival steče. Gotovo se tisti, ki nastopa v določenem terminu, ne ukvarja z vsem ozadjem, ki ga takšen projekt zahteva.

 

Tešky: In še nekaj je; zgodi se, da tik pred zdajci umetnik odpove nastop. Ni se zgodilo le enkrat. Lani se nam je pripetilo, da je uro pred koncertom pristopil menedžer in rekel, da žal ne bo šlo. Glasbenik je na avtobusu nemočen omagal. S tem je bila zgodba zanje končana.

Mi pa smo morali v eni uri rešiti problem, da tistih tri tisoč »lačnih« ušes, ki so čakala pod odrom, ne bi bilo razočaranih. Zato smo v pol ure sestavili novo skupino, se dogovorili, kaj bomo igrali, in zapolnili termin. Po dolgih letih sem prav zaradi tega spet stopil za tolkala, priključil se je celo sam basist Barringtona Levyja, pevec, in kot bi trenil, smo imeli uro in pol dolg program. Samo trije poslušalci so bili na koncu malce nezadovoljni, ker na odru ni stal glasbenik, zaradi katerega so prišli na festival.

To se mi zdi kar dosežek. Letos pa smo se dobro pripravili na takšne nepredvidene dogodke. Angažirali smo KočevSKA Orkestra, ki bo sicer igral na zaključku festivala, a bo tudi ves čas na voljo v primeru podobnih nepredvidenih odpovedi.

Ker sem tudi sama mama, sem na festivalih vedno pogrešala otroško varstvo. OverJam pa ponuja ne le otroško animacijo in dnevno varstvo, temveč tudi individualno nočno varstvo, če bi starša zaželela noč preplesati.

Andrej, torej ste ne samo organizator, temveč tudi glasbenik za nujne primere in, kot sem slišala, ljubitelj Jamajke, priložnostni kuhar?

Tešky: (Smeh.) Res je. Hrana je tudi sicer na našem festivalu izjemno pomembna. Želimo si, da naši obiskovalci ne dobijo samo glasbene, temveč tudi kulinarično izkušnjo. Zato smo se v ožji organizatorski ekipi odločili, da letos obiščemo Jamajko in se med drugim podrobneje spoznamo z njihovo kulinariko. Letos bo zato na voljo pravi jamajški jerk chicken, močno prepečen piščanec v zeliščni marinadi.

Maja: Ne pozabi, da bodo letos prvič tudi špageti.

Tešky: (Smeh.) Res je. Italijanski gosti so nam že tolikokrat potožili, da na festivalu pogrešajo pašto, da smo se jo odločili dodati v letošnjo ponudbo.

Maja: Kar ne bo preprost zalogaj, saj jih je treba, če želimo, da so jedi okusne, pripravljati sproti. A smo uredili tudi to. OverJam je nedvomno kulinarično doživetje, ki zadovolji tudi vegetarijance in vegane.

Tešky: Predvsem pa bi ga radi predstavili kot doživetje, ki ni namenjeno samo zvestim privržencem reggaeja, temveč je odlična priložnost za počitnice z družino.

Maja: Ker sem tudi sama mama, sem na festivalih vedno pogrešala otroško varstvo. OverJam pa ponuja ne le otroško animacijo in dnevno varstvo, temveč tudi individualno nočno varstvo, če bi starša zaželela noč preplesati.

Tolminski festivali so bili prvi v Sloveniji, ki so uvedli kozarce za večkratno rabo. Ob prihodu zanj plačaš kavcijo in ga uporabljaš ves čas festivala. Vsak obiskovalec pa dobi tudi vrečke za smeti in plača t. i. smetiščni prispevek, ki ga dobi nazaj, če ob odhodu vrečke vrne polne smeti.

Stereotipna podoba reggae glasbenika je še vedno moški v oblaku dima, marihuana in dredi. Malce zastarelo, ni?

Maja: Ja, in te podobe se ljudje pogosto prestrašijo. Reggae je predvsem ljubezen, odmik od ponorelega sveta, upočasnitev. Ponudi priložnost, da začutiš samega sebe, naravo, ljudi, ki te obdajajo. Na našem festivalu še ni bilo pretepa, pijanskega izgreda! Na voljo imamo številna predavanja, t. i. Overjam University, kjer ljudi izobražujemo o konoplji. Ko slišimo besedo konoplja, danes žal še vedno prepogosto najprej pomislimo na ljudi, ki se zadenejo. Kje pa! Konoplja je izjemno širok pojem, rastlina, ki vsebuje zdravilne učinkovine, ki lahko ljudem drastično izboljšajo kakovost življenja.

Kakšno je jutro po koncu festivala? Vam je uspelo obiskovalce vzgojiti v posameznike, ki za sabo ne puščajo smeti?

Tešky: Vsekakor! Tolminski festivali so bili prvi v Sloveniji, ki so uvedli kozarce za večkratno rabo. Ob prihodu zanj plačaš kavcijo in ga uporabljaš ves čas festivala. Vsak obiskovalec dobi tudi vrečke za smeti in plača t. i. smetiščni prispevek, ki ga dobi nazaj, če ob odhodu vrečke vrne polne smeti. Kar ostane, z ekipo pospravimo v nekaj urah. Celo travo spet zasadimo tja, kjer so jo šotori, glasbena prizorišča poteptali ali uničili.

Maja: Vsak dan preživljamo v ekranih. Tukaj pa imamo enega najlepših delov Slovenije, Evrope celo, kjer želimo ljudem ponuditi ne le glasbo, temveč predvsem počitek.

Tešky: Jutro začneš z meditacijo, ležiš na plaži, obiščeš kakšno predavanje, dobro ješ, poslušaš glasbo. Preplešeš noč, če želiš.

Maja: Odpočiješ si in se napolniš. Domov odideš drugačen.

Preberite še: Slovenka, ki je zaigrala v filmu Barbie: Ko so prišli trenutki obupa, sem se iz teh lekcij marsikaj naučila

Morda vas zanima tudi: Dr. Vesna V. Godina: Pri Tini in Golobu je moteče natančno to


oddajte komentar

preberite tudi

6 stvari, ki jih vsaka ženska potrebuje za dobro in zdravo spolno življenje

Šest posledic prve ljubezni, s katerimi živimo vse življenje

Te nenavadne odločitve lahko rešijo vajin zakon (ali zvezo v krizi)