Slovenske neveste obupane, nekatere poroko prestavljajo že tretjič

Namesto da bi v njih vrela želja, jim gre po glavi, nekaj drugega. Organizatorka porok pravi, da jo prosijo le, naj bo čim prej mimo

17.4.2021 ob 5:50 | Foto: Aleks Kus, Ana Gregorič Photography, GettyImages

Slika avtorja - Pia Pangos Piše:

Pia Pangos

pia.pangos@delo.si

Slovenske neveste obupane, nekatere poroko prestavljajo že tretjič

S pomladjo se začne tudi težko pričakovana poročna sezona. A letošnja, to je že drugo leto zapovrstjo, je zaradi pandemije drugačna. Če je iz besed organizatorke poroke Petre Starbek lansko leto, ko sva govorili o podobni temi, bilo zaznati obilo optimizma in adrenalina, je v teh dneh pogovor z njo minil v popolnoma drugačnem ozračju. Nekoliko naveličana celotne situacije nam odkrito pove, da je poročna panoga na kolenih. Pred koronakrizo je na leto organizirala približno 35 porok, v lanskem letu jih je samo pet.

Mnoge so bile prestavljene na leto, ki je pred nami, številne načrtujejo za leto 2022, nekateri so zakonsko zvezo sklenili le s podpisom na upravni enoti, veliko pa je tudi takšnih, ki so med organizacijo obupali in sklenili, da se pač ne bodo poročili.

»Če je lansko leto večina parov poroko prestavilo, se letos dogaja, da poroko odpovedo, ko vidijo, kaj se dogaja. Počutimo se pozabljene s strani države. Poroke se organizirajo eno ali dve leti, zato enostavno ne moremo delovati na takšen način. En dan mislimo, da poroka bo, drugi dan, pa izvemo, da je ne moremo imeti. Neveste so naravnost obupane in me sprašujejo za datum, kdaj bo tega konec,« nam pove ena izmed najbolj uveljavljenih slovenskih organizatork porok Petra Starbek, ki je v svoji dolgoletni karieri organizirala poroko tudi številnim znanim obrazom.

»Organizacija porok za sabo potegne veliko, od umetnikov ličenja, gostincev, fotografov, glasbenikov, salonov za izposojo oblek, cvetličarjev, zlatarne... Sploh se ne zavedate, kako velike težave so pri oblekah, ko je treba salone napolniti z najnovejšo kolekcijo poročnih oblek, ni pa nevest, ki bi to nosile. Na eni poroki lahko sodeluje tudi 20 ponudnikov, zato je težko vse skupaj kar prestaviti na drugi datum.«

Petra Starbek

To potrjuje tudi Martina Čižman, vodja salona Mod'Art, ki pravi, da se v salonu skušajo kar se da prilagajati okoliščinam in pomagati parom, ki si v danih razmerah želijo izpeljati poroko vsem omejitvam navkljub. »Z največjo možno prilagodljivostjo se trudimo odzivati na spremembe, ki se zaradi spremenljivih omjitev lahko pojavijo celo tik pred zdajci, je pa v takih razmerah že tako in tako zelo omejeno število porok.« Povedala nam je, da je začetek lanskega leta je bil sicer zelo obetaven, a le dokler se niso začele težave zaradi koronavirusa in z njim povezanih omejitev. »Žal so se napovedi, da bo letos tudi zaradi tega toliko več porok, kmalu izkazale za nerealne, saj omejitve še kar trajajo, negotovost glede situacije pa prenekateri par odvrne od razmišljanja o letošnji poroki. Vse torej kaže, da bomo letos že drugo leto zapored doživeli velik upad povpraševanja, ponudniki poročnih storitev pa nimamo več rezerv, s katerimi bi sploh še lahko kompenzirali drastične omejitve. Kljub vsemu upamo in verjamemo, da bodo razmere vsaj čez poletne mesece porokam naklonjene in da upad ne bo kritičen za preživetje in okrevanje dejavnosti.«

Povpraševanja po razkošnih oblekah je občutno manj, verjetno tudi zaradi dejstva, da bo v teh razmerah precej težje izpeljati velike poroke.

V Mod'Artu še opažajo, da so se z razmerami spremenile tudi želje nevest. »Neveste še vedno sledijo trendom in si želijo lepih, modnih oblek in predvsem, da bi se v oblekah dobro počutile. Opažamo, da je povpraševanja po razkošnih oblekah občutno manj, verjetno tudi zaradi dejstva, da bo v teh razmerah precej težje izpeljati velike poroke. Več se išče oblek v stilih, ki so primerni za poroke v naravnih ambientih, za manjše poroke pa so zaželene nekoliko preprostejše obleke.«

Katastrofa na vrhuncu poročne sezone

V letu 2019 je bilo sklenjenih 6.672 zakonskih zvez, največ jih je bilo sklenjenih v juniju. Koliko parov je sklenilo zakonsko zvezo v letu 2020, še ni znano. Statistični urad napoveduje, da bodo začasne podatke o tem objavili konec aprila. Iz do zdaj znanih podatkov pa je mogoče razbrati, da je v prvih treh četrtletjih leta 2020 zakonsko zvezo sklenilo 4.529 parov. Največji upad so zabeležili v drugem tričetrtletju, ko je v normalnih okoliščinah sklenjenih največ zvez. V aprilu, maju in juniju 2020 je bilo sklenjenih za 51,4 odstotka manj zakonskih zvez kot v letu 2019. Čižmanova pa pravi, da je videti, da bo večji del porok letos zgoščen v mesecu juniju in septembru.

Velika ohcet odpade

Aktualni vladni odlok zaradi preprečevanja širjenja okužb z novim koronavirusom v Sloveniji začasno delno omejuje gibanje in zbiranje ljudi. To velja tudi za poroke, ki so prepovedane. Sklenitev zakonske ali partnerske zveze lahko dovoli minister, pristojen za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Ta je že pred časom izdal dovoljenja za sklepanje zakonskih in partnerskih zvez ob upoštevanju ukrepov, a podatkov o tem, koliko zvez je bilo sklenjenih v tem času, nimajo. V trenutnih razmerah so ob sklenitvi lahko prisotni trije, par in matičar, a ni veliko takšnih, ki bi na to pristali, saj smo Slovenci vajeni tako pomemben dogodek obeležiti na veliko. Vodja vladne strokovne skupine za obvladovanje epidemije Mateja Logar je na ponedeljkovi novinarski konferenci povedala, da je v oranžni fazi dovoljeno zbiranje do 10 ljudi, zato bodo v tej fazi dovoljeni poročni obredi z do 10 ljudmi. V rumeni fazi se bo lahko zbralo do 50 ljudi.

Velike svatbe in slavja torej odpadejo, lahko pa goreče zaljubljena vseeno skočita v zakonski stan na matičnem uradu. Trenutno je to mogoče le ob prisotnosti matičarja. A težava nastopi, ker zakonske zveze uradniki trenutno izvajajo le v uradnih prostorih in le ob določenih dnevih. Starbkova zato predlaga, da vlada izda upravnim enotam dovoljenje, da zakonske zveze sklepajo vsak dan, ne le ob določenih dnevih. Poskusili so tudi z virtualnimi porokami, a številne upravne enote ne dovoljujejo snemanja in prenašanja obreda preko zooma ali drugih aplikacij.

Ena poroko načrtuje že četrtič, druga vztraja do konca

Obupani pari so se združili na spletu, kjer si izmenjujejo ideje, nasvete in skupno bentijo nad trenutno situacijo. Upajo, da bo do poletja, ko večina izmed njih načrtuje poroko, že dovolj prekuženih in pocepljenih, da se bodo ukrepi sprostili in da bodo lahko izpeljali vse skupaj po svojih željah. Nevesta Barbara nam je razkrila, da v zadnjem letu svojo poroko načrtuje že četrtič. »Prvi datum sva imela 25. aprila 2020, nato sva poroko prestavila na 31. oktober. Tretji datum je bil 24. april 2021, zdaj pa je poroka prestavljena na 19. junij. Sam koncept poroke se je v tem času močno spremenil. Odločili smo se skrajšati potek poroke, zmanjšala sva število gostov,« nam pove in doda, da je vse skupaj zelo stresno, ko imaš vse skupaj že načrtovano, pa se na koncu podre. »Lani sva imela že vse pripravljeno, pa smo tik pred zdajci odpovedali. Na koncu že razmišljaš o tem, da mogoče vsega skupaj sploh ne bi izpeljal.«

Zdi se mi brez zveze, da bi vse skupaj v nedogled prestavljali in se spravljali v stres.

Svojo izkušnjo nam je zaupala še nevesta Vesna, ki še vedno upa, da ji bo uspelo izpeljati poroko, ki je predvidena za prihodnjo soboto. »Odločila sva se, da skušava z najinimi najožjimi družinskimi člani izpeljati vse skupaj kakorkoli že pač, bo,« je povedala in dodala, da bodo dogodek odpovedali le v primeru, če bo vse skupaj zaprto. »Zdi se mi brez zveze, da bi vse skupaj v nedogled prestavljali in se spravljali v stres. Vse skupaj je sicer nekoliko obremenjujoče, ker je treba ves čas spremljati, kakšno je stanje, a po drugi strani si vzamem, da je, kot je,« nam še pove in doda, da pri organizaciji ni imela težav s ponudniki in da so vsi pripravljeni počakati še en teden, da vidijo, ali jim bo vendarle uspelo.

Testiranje svatov?

Starbkova rešitev vidi v dobrih praksah iz tujine, kjer se poroke že izvajajo ob predložitvi negativnega testa. »Svatje na poroko pridejo z negativnim testom, ali pa test opravijo, preden vstopijo na samo svatbo.« Pa je to sploh sprejemljiva rešitev za naše pare? Odvisno od tega, koga vprašaš. Med pari je nekaj takšnih, ki so poroko že nekajkrat prestavili in bi sprejeli tudi to, so pa seveda tudi taki, ki na to ne bi pristali, saj se jim zdi nesprejemljivo, da bi kaj takšnega zahtevali od svatov. »Ampak tako bi vsaj imeli izbiro, zdaj tudi tega ni,« pove in doda: »Ko sem se poročila, je v meni vrela želja po poroki. Danes je pa pri nevestah pogosto občutek povsem drugačen. Rečejo mi, Petra, samo da bo mimo, saj poroko prestavljajo že tretjič. To pa ni prav, saj je to velik dogodek in ena najbolj pomembnih prelomnic v življenju.«

Ponudniki, ki so povezani s poročnim sektorjem, si še dolgo ne bodo opomogli. Opozarja, da je težava predvsem v tem, da ponudniki enostavno izginjajo s trga. »Poročni sektor bo potreboval kar nekaj časa, da pridemo k sebi. Težava je v tem, da gostinci nimajo natakarjev, fotografi zapirajo studie, glasbeniki si iščejo druge, bolj redne službe, veliko je bilo prekvalifikacij, a o tem se sploh ne govori. Dogaja se, da ponudniki izginjajo. Veliki še vztrajamo in delamo, manjši propadajo.«

Preberite še: »Ne moreva se poročiti. Kaj pa zdaj?« (nasveti organizatorke porok Petre Starbek)

Morda vas zanima tudi: Nov trend med nevestami: ena obleka za koronaporoko, druga za veliko zabavo


oddajte komentar

preberite tudi

6 stvari, ki jih vsaka ženska potrebuje za dobro in zdravo spolno življenje

Šest posledic prve ljubezni, s katerimi živimo vse življenje

Te nenavadne odločitve lahko rešijo vajin zakon (ali zvezo v krizi)