Če živimo v takšnem okolju, se staramo počasneje

Po zaslugi življenja v bližini zelenih površin se počasneje staramo.

28.7.2023 ob 12:32 | Foto: Tom Merton (naslovna)/Gettyimages | Avtor: M. FL.

Če živimo v takšnem okolju, se staramo počasneje

Rezultati raziskave, objavljene v časopisu Science Advances so pokazali, da zeleno okolje upočasnjuje biološko staranje in da so osebe, ki živijo v bližini narave oziroma imajo naravno okolje v neposredni bližini doma, biološko v povprečju za dve leti in pol mlajše v primerjavi z osebami, ki jim ni dan stik z naravo.

"Življenje v bližini zelenega okolja dejansko pomlajuje," je za tiskovno agencijo AFP povedala glavna avtorica študije Kyeezu Kim z medicinske fakultete Northwestern.

"Verjamemo, da bodo naši izsledki, ki izpostavljajo do sedaj neznan učinek narave na ljudi, vplivali na načrtovanje v urbanih okoljih z vidika širjenja zelenih površin," je dodala.

Izpostavljenost zelenim površinam se je nekoč povezovala z boljšim zdravjem srca in ožilja ter z nižjo stopnjo smrtnosti. Predvsem zaradi večje telesne aktivnosti in družbenih interakcij, do katerih velikokrat pride med bivanjem v naravi, ni pa bil do sedaj izpostavljen vpliv okolja na staranje celic.

Stik z naravnim okoljem zavira biološko staranja.

Koledarska leta niso edino merilo staranja

Da bi poiskali to povezavo, so strokovnjaki pod drobnogled vzeli kemične spremembe DNK-ja, znane kot metilacija. Predhodne študije so pokazale, da so tako imenovane epigenetske ure, ki temeljijo na nepravilni metilaciji DNK-ja, dober napovedovalec zdravstvenih stanj, kot so srčne bolezni, rak, vpadanje kognitivnih funkcij in zagotavljajo natančnejšo opredelitev starosti kot upoštevaje koledarskih let.

Kimova je skupaj s sodelavci spremljala 900 belih in temnopoltih oseb iz štirih mest: Birmingham, Chicago, Minneapolis in Oakland.

Raziskava je potekala 20 let, med letoma 1986 in 2006. S pomočjo satelitskih posnetkov je ekipa ocenjevala, v kakšnem okolju živijo sodelujoči oziroma kako blizu imajo parke ali gozdove. Med potekom študije so jim dvakrat, po 15. in po 20. letu jemali vzorce krvi.

Ekipa strokovnjakov je podatke statistično uredila in pri tem upoštevala tudi druge spremenljivke, ki bi lahko vplivale na rezultate, denimo stopnjo izobrazbe, kajenje, dohodek …

(Ne)presenetljivi rezultati

Izkazalo se je, da so bile osebe, katerih domovi so bili v premeru petih kilometrov obdani z vsaj 30. odstotki zelenja, biološko za dve leti in pol mlajše od oseb, katerih domovi so bili obdani z 20. odstotki ali manj zelenih površin.

To je bilo povprečje, drugo zanimivo dejstvo je, da so bile z zelenjem obdane temnopolte osebe mlajše za eno in svetlopolte za tri leta.

Natančni mehanizmi vpliva okolja na staranje še niso znani.

"Na biološko staranje vpliva veliko dejavnikov, ob stiku z naravo še stres, družabnost, podpora okolja," je povedala znanstvenica in dodala, da zelene površine nimajo vedno enakega pozitivnega vpliva:

"Parki v siromašnih četrtih, kjer so pogosto nezakonite dejavnosti, imajo na biološko starost manj pozitivnih učinkov."

Ni še jasno, kako natančno zelenje vpliva na staranje. Epidemiolog Manuel Franco z univerze Johns Hopkins je raziskavo označil za dobro zastavljeno in dodal, da je le še ena v nizu študij, ki so že izpostavile spodbuden učinek naravnega okolja na zdravje ljudi.

Povzeto po portalu Miss7

Preberite še: Štiri navade, s katerimi boste poskrbeli za zdravje možganov

Morda vas zanima tudi: 8 poceni lepotnih trikov s svežo limono, ki bi jih moral poznati vsak


oddajte komentar

preberite tudi

6 stvari, ki jih vsaka ženska potrebuje za dobro in zdravo spolno življenje

Šest posledic prve ljubezni, s katerimi živimo vse življenje

Te nenavadne odločitve lahko rešijo vajin zakon (ali zvezo v krizi)