Vegan in zima

Kaj jesti pozimi, ko nas ves čas zebe?

9.2.2017 ob 6:15

vegan_shutterstock_516381535.jpg

Topli meseci, ko so vrtovi polni zelenjave in sadja, so zagotovo kulinarično bolj pestri od zime. In če se prehranjujemo vegansko, se zdi, da je raznolik jedilnik skorajda misija nemogoče. A nam je Aleksandra Grilc Tomažin, ustanoviteljica centra Ayatana, dokazala nasprotno.

»Čeprav imamo navadno občutek, da nam v zimskih mesecih primanjkuje hrane, nam samo skok do lokalnih ponudnikov spremeni mnenje. Tudi, če zelenjavo pridelujemo sami, dobro vemo, da imamo lahko pozimi zelo pestro izbiro in polno shrambo. Od sveže zelenjave priporočam radič (rdeč, zelen, mešan, ...), ohrovt (naj bo to klasičen ali kodrolistnat), korensko zelenjavo (zeleno, peso, korenje, pastinak, kolerabo, ...), pa seveda kislo zelje in repa,« pravi Aleksandra, ki je nosilka certifikata priznane ameriške veganske šole Matthew Kenney Culinary Academy.

Aleksandra dodaja, da predvsem fermentirana hrana zelo dobro vpliva na naše črevo in posledično na naš celotni imunski sistem. »Vsa našteta zelenjava je bogata z vitamini, minerali in vlakninami, pripravimo pa jo lahko surovo ali kuhano.«

In kaj jesti ob vsej tej zelenjavi? »Dodamo lahko še nekaj polnovrednih žit ali stročnic in dobimo okusen ter hranilen obrok,« svetuje sogovornica.

Številni se pred odločitvijo o veganskem načinu prehranjevanja sprašujejo, če bodo z njim pridobili vsa hranila. Sploh čez zimo, ko telo potrebuje več kalorij. A Aleksandra pravi, da je prav načelo sezonskega prehranjevanja ključ do tega, da naše telo dobi tisto, kar potrebuje. »Verjamem v načelo, da s sezonskim prehranjevanjem, ko za naše krožnike izbiramo hrano, skladno z letnim časom v katerem se nahajamo, zaužijemo več kot dovolj hranilnih snovi. Res pa je, da pozimi naše telo potrebuje nekoliko več kuhane hrane, ki jo lahko lepo dopolnimo z raznimi žiti, s katerimi telo še dodatno pogrejemo. Mislim, da je korenska zelenjava, ki jo lahko skuhamo v juhe ali enolončnice in ji dodamo še stročnice, na primer lečo, zelo primerna jed za zimo.«

Sama ima zelo rada ingver in kurkumo. »Ingver in kurkuma sicer nista naši lokalni sestavini, sta pa odlični za mrzle dni, saj resnično dobro pogrejeta telo. Kot lokalno sestavino pa bi izpostavila česen, ki zelo dobro vpliva na zaščito našega imunskega sistema pozimi, vendar ima na žalost poseben vonj in okus, zato je mogoče premalokrat omenjen.«

Aleksandra, ki v Ayatani organizira tudi delavnice, na katerih predstavilja raznolikost in bogastvo veganske in presne kulinarike, je za bralke Mične delila recept za cvetačno juho s kokosovim mlekom in limonino lupinico. Zraven priporoča sveže stisnjen pomarančni sok, ki mu dodamo malo ingverja.

Ayatana_food_2-732.jpg

Cvetačna juha s kokosovim mlekom in limonino lupinico

• 1 manjša glava cvetače, predhodno pečena v pečici
• 1 šalotka
• 1 čajna žlička gorčičnih semen
• 1 jušna žlica limoninega soka
• limonina lupinica
• ščep muškatnega oreščka
• sol in poper po okusu
• olivno olje
• 3 skodelice domačega kokosovega mleka
• voda po potrebi oziroma želji gostote
• grobo sesekljani orehi za okras

V ponvi na olivnem olju prepražimo šalotko in gorčična semena. Dodamo pečeno cvetačo, limonin sok in lupinico ter vse zalijemo s kokosovim mlekom. Juho začinimo po okusu in po želji dolijemo vodo. Kuhamo jo približno 20 minut, da se vse sestavine med seboj dobro prepojijo. Na koncu juho spasiramo do gladkega ali pa pustimo nekaj celih koščkov cvetače in postrežemo v skodelice. Po želji okrasimo z nekaj grobo sesekljanimi orehi.

Avtorica: Da. M. 
Foto: Shutterstock, Primož Zanoškar (fotografija juhe) 

preberite tudi

6 stvari, ki jih vsaka ženska potrebuje za dobro in zdravo spolno življenje

Šest posledic prve ljubezni, s katerimi živimo vse življenje

Te nenavadne odločitve lahko rešijo vajin zakon (ali zvezo v krizi)