Slovenske mame svarijo: TikTok je poln neprimernih vsebin

Veste, kaj vaši otroci gledajo na eni izmed najbolj priljubljenih aplikacij ta hip?

15.9.2020 ob 5:40 | Foto: GettyImages, Shutterstock, Dado Ruvic/Reuters

Slovenske mame svarijo: TikTok je poln neprimernih vsebin

TikTok je eno izmed najbolj priljubljenih družabnih omrežij ta hip. Priljubljenost je velika tudi med slovensko mladino, ki si na platformi ogleduje posnetke vrstnikov in s celim svetom deli svoje posnetke. A čeprav so mnoge vsebine popolnoma nedolžne in v večini primerov povezane s plesom, glasbo in zabavo, je vse več tudi takšnih, zaradi katerih so se tudi slovenski starši znašli v skrbeh.

Vse več je zlorab, nadlegovanj in sovražnih skupin, ki lahko posamezniku dodobra zagrenijo življenje. V teh dneh je završalo med slovenskimi starši, da se je pred dobrim tednom na TikToku pojavil posnetek, na katerem si je nekdo med prenašanjem v živo vzel v življenje. Kljub temu, da je od tega strašnega dogodka minilo že nekaj dni, pa naj bi bil posnetek še vedno dostopen in na voljo na ogled.

CBN News je poročal, da je predvajanje v živo pravzaprav potekalo avgusta preko Facebooka, a se je kasneje posnetek pojavil tudi na TikToku. Čeprav je bila neprimerna vsebina s Facebooka kmalu odstranjena, je ostala na spletu in se je razširila na druge platforme.

Na TikToku so za CBS News pojasnili, da so zaznali širjenje neprimerne vsebine, ki krši njihova pravila uporabe, vsebuje nasilno in neprimerno vsebino in poveličuje samomor, zato se njihovi moderatorji trudijo, da bi posnetke in kratke izseke iz posnetkov odstranili. Račune, ki objavljajo te vsebine blokirajo in ob tem dodajajo, da cenijo, da uporabniki sami prijavljajo profile z neprimernimi vsebinami. Izvoren posnetek je bil na TikToku odstranjen še isti dan, ko je bil objavljen, a sistem in algoritmi, na katerih deluje TikTok, omogočajo, da se vsebine širijo hitreje kot na katerem koli drugem družabnem omrežju.

Slovenska mamica, ki je opozorila na posnetek, ki se širi tudi med slovensko mladino, je zapisala naj bodo starši pozorni, kaj otroci gledajo in dodala: »Če so na TikToku je ogled skoraj neizbežen.«

Temna plat zabave

Glede na to, da gre med mladimi za zelo priljubljeno družabno omrežje, je skoraj neizbežno, da se mu ti ne bi pridružili. Nekaj odličnih nasvetov, kako ga varno uporabljati, je mogoče najti na spletni strani Varni na internetu in na spletni strani Safe.si, kjer opozarjajo na vse temne plati te priljubljene platforme. 

Na Safe.si so zapisali, da se lahko z objavo videoposnetkov razkrije lokacija, premoženje in podobno. »Pod videoposnetki se lahko pojavijo žaljivi komentarji, prav tako pa lahko vsakdo napiše in objavi karkoli. Mogoče je pošiljati zasebna sporočila, kar lahko vodi v nadlegovanje in grooming.  Uporabnike je sicer mogoče blokirati, prav tako je mogoče prijaviti neprimerne vsebine.«

Opozarjajo, da lahko drugi shranijo posnetke in jih objavijo na drugih družabnih omrežjih ali spletnih straneh kot je YouTube. »Avtor video posnetka nima nadzora, nad pojavljanjem video posnetka izven TikTok-a.«

Dodajajo še, da tveganje predstavlja tudi srečevanje z neprimernimi vsebinami. »Zelo enostavno je najti videe s seksualnimi in nasilnimi vsebinami. Opozoriti je treba, da se otroci in najstniki pogosto namenoma snemajo v seksualnih držah in s tem iščejo pozornost in potrjevanje s strani vrstnikov. Prav tako niso redki posnetki, kjer otroci in najstniki izvajajo nasilje nad vrstniki. Vse to ima lahko negativen vpliv na otroka, ki gleda te videe.«

Foto: Dado Ruvic/Reuters

Kako se zaščititi?

Pri Safe.si opozarjajo še, da so privzete nastavitve ob registraciji takšne, da omogočajo popolno javnost posnetkov in uporabnikovega profila. Svetujejo, da si uporabniki v nastavitvah izberejo možnost zasebno. Posnetke in profil si tako lahko ogledajo le tisti, ki jih sam določi. » Če želimo, da je naš račun zaseben, gremo na svojo stran profila in v zgornjem desnem kotu izberemo ikono s tremi pikami. Izberemo »Privacy« (Zasebnost) in »Safety« (Varnost). Tam vklopimo možnost »Private Account« (Zasebni račun). Prav tako lahko sami določimo, kdo nam komentira posnetke in pošilja sporočila ter kdo lahko naredi duet z nami.«

Pravila uporabe!

Ob tem pa navajajo še deset nasvetov, ki se jih je dobro držati, ko se posameznik pridruži družabnemu omrežju.

  1. Vpiši čim manj osebnih podatkov in ne sinhroniziraj profila z drugimi omrežji.
  2. Upoštevaj starostno omejitev.
  3. Nastavi zasebnost, da bodo tvoje objave videli le tvoji prijatelji.
  4. Za prijatelje ne sprejemaj ljudi, ki jih ne poznaš.
  5. Nauči se prijaviti zlorabo, nadlegovanje, sovražno skupino, sliko, posnetek in blokirati osebo ter izbrisati profil.
  6. Spoštuj zasebnost drugih in ne objavljaj fotografij drugih, če tega niso dovolili. Preverjaj in spremljaj, kaj drugi objavijo o tebi.
  7. Nikomur ne zaupaj svojega gesla.
  8. Previdno z uporabo lokacijskih storitev.
  9. Ne odpiraj sporočil neznancev in nenavadnih sporočil prijateljev.
  10. Vse, kar objaviš na omrežje, predaš v last omrežja, zato bodi previden.

Preberite še: Petra Parovel in insta realnost: V zasebna sporočila dobivam kritike

Morda vas zanima tudi: Pet malenkosti z njegovega Instagrama, ki razkrivajo, ali je v zvezi ali samski


oddajte komentar

preberite tudi

6 stvari, ki jih vsaka ženska potrebuje za dobro in zdravo spolno življenje

Šest posledic prve ljubezni, s katerimi živimo vse življenje

Te nenavadne odločitve lahko rešijo vajin zakon (ali zvezo v krizi)