Le z vadbo se lahko celo zredimo

Zgolj vadba za hujšanje ni dovolj

6.3.2017 ob 9:10

vadba_shutterstock_408023389.jpg

Samo vadba, brez uravnotežene in zdrave prehrane, za izgubo in vzdrževanje kilogramov ne bo dovolj, dokazuje ena zadnjih na to temo izvedenih raziskav, ki s tem zavrača idejo, da je porast debelosti v sodobnem svetu zgolj posledica pomanjkanja telesne aktivnosti, ter so jo pod vodstvom avtorice Lare Dugas, izvedli na univerzi Loyola.

Več zanimivih dejstev vas čaka na Facebooku

Ključna je prehrana

»Ko gre za iskanje razlogov za porast debelosti, bi se morali v prvi meri osredotočiti na prehrano ljudi,« je Dugas povedala za Live Science in dodala, da je več predhodnih študiji nakazalo neizpodbitno povezavo med povečanim tveganjem za debelost in uživanjem visoko kalorične hrane ter sladkih pijač. V najnovejši študiji pa so znanstveniki dokazali, da čas, ki ga posamezniki preživijo ob zmerni vadbi, pri izgubljanju ter nadzorovanju teže ne igra ključne vloge.

Več vadbe ne pomeni manj kilogramov

V bistvu so v dveh letih, kolikor je študija potekala, tisti sodelujoči, ki so najintenzivneje vadili, na teži celo pridobili. Tisti pa, ki so vadili manj, so je nekaj izgubili. »Naši izsledki tako nakazujejo, da zgolj fizična aktivnost za izgubo in nadzorovanje teže ni dovolj,« je povedala Dugasova.

PREBERITE še // Zakaj ni pametno šteti kalorij

vadba.jpg

Pestra populacija

V študiji je sodelovalo več kot 1900 prostovoljcev iz Združenih držav Amerike, Gane, Južne Afrike, Jamajke in Sejšelov. Vsi so bili opremljeni z napravami, ki so natančno merile količino njihove aktivnosti. S pomočjo teh so strokovnjaki spremljali, ali so se gibali vsaj dve uri in pol na teden. Gre za količino, ki je sicer priporočljiva za splošno zdravje. Omejitev pri hrani ni bilo.

Strokovnjaki so prav tako preverjali težo sodelujočih in sicer na začetku študije, po letu dni in ob zaključku raziskave. 

Na začetku so v povprečju najmanj tehtali prebivalci Gane, največ pa prebivalci ZDA. Povprečna teža moških in žensk iz Gane je znašala 63 kilogramov. Američani so v povprečju dosegali 93 in Američanke 92 kilogramov.

Ob koncu študije se je izkazalo, da so nekateri, ki so redno vadili, nekaj teže celo pridobili za razliko od onih, ki niso upoštevali splošnih priporočil o gibanju.

Natančneje

Moški iz ZDA, ki so na teden zmerno vadili dve uri in pol, so v povprečju na leto pridobili približno 250 gramov, prav toliko so jih tisti, ki so vadili manj, izgubili. A vpliv ni bil značilen le za prebivalce ZDA, temveč za sodelujoče iz vseh držav in bi ga zato lahko po mnenju Dugasove posplošili na vso svetovno populacijo.

PREBERITE še // Tri števila, ki dokazujejo, da ste zdravi in fit

Nejasna povezava

Natančne razlage, zakaj je vadba na takšen način vplivala na težo, strokovnjaki še nimajo. Eno od možnih pojasnil sicer je, da je aktivnost povečala tek in so zato sodelujoči preprosto jedli več, kot bi sicer. Res je tudi, da vadba pospešuje tvorjenje mišic, ki so težje od maščobe, vendar je pri sodelujočih šlo za zmerno aktivnost, ki na mišično maso večjega učinka nima.

Vendarle je pomembna

A to še zdaleč ne pomeni, da bi morali proste trenutke preživljati na kavču. Zmerna aktivnost ima na telo številne, nezanemarljive pozitivne učinke, opozarja znanstvenica.

Več predhodnih študij je dokazalo, da je pri ljudeh, ki redno vadijo, v primerjavi z neaktivnimi, nižje tveganje za srčne bolezni, diabetes in nekatere oblike raka. Vadba prav tako zagotavlja boljše razpoloženje in mentalno zdravje, dokazano je, da aktivni ljudje živijo dlje, za vitko postavo pa gre pozornost nameniti tudi prehrani, ki naj bo predvsem zdrava in uravnotežena.

Avtorica: M. F.
Foto: Shutterstock


oddajte komentar

preberite tudi

6 stvari, ki jih vsaka ženska potrebuje za dobro in zdravo spolno življenje

Šest posledic prve ljubezni, s katerimi živimo vse življenje

Te nenavadne odločitve lahko rešijo vajin zakon (ali zvezo v krizi)