Mozolji na zadnjici: Zakaj nastanejo in kako se jih znebiti

Da nadležni mozolji na zadnjici ne bi kazili vašega videza v kopalkah spoznajte načine, s pomočjo katerih jih boste odpravili in preprečili nastanek novih.

27.6.2018 ob 3:55

zenska_plaza_morje_ritka_postava_rdec_surf_crne_tangice.jpg

Poletje je tu. Kar pomeni vroče vreme, poležavanje na plaži, potovanja in nore večerne zabave. A vendar visoke poletne temperature pomenijo tudi izbruhe mozoljev na zadnjici, ki vas skoraj odvrnejo od namere, da bi se pred srčnim izbrancem ter vsemi ostalimi na plaži pokazali v bikiniju.

Tej zadregi v izogib dermatologinja Shereene Idriss svetuje, kako neljube tvorbe pozdraviti in tudi, kako jih preprečiti.

V resnici niso akne

"Mozolji na zadnjici v bistvu niso akne," je povedala dermatologinja. "Gre za vnetja lasnih mešičkov, do katerih pride zaradi povečanega znojenja, delovanja bakterij, ki razkrajajo znoj in trenja, ki je posledica stika tkanine s kožo. Vzroki zanje so največkrat vlažna oblačila (tudi telovadna oprema, ki je ne preoblečete takoj po vadbi) in ozke spodnjice ali hlače, v katerih koža dobi premalo zraka. Če je vnetje res trdovratno, se je za nasvet najbolje obrniti k dermatologu, sicer pa ga lahko pozdravite sami. Pri tem upoštevajte nekaj preprostih napotkov.

Po telovadbi se hitro preoblecite

Takoj, ko zaključite z vadbo, slecite vlažna oblačila in tako poskrbite, da koža na vaši zadnji plati z njimi ne bo dolgo prihajala v stik. Skočite pod prho, očistite polt in preprečite, da bi se bakterije predolgo zadrževale na njej.

In še nekaj: če vam v telovadni opremi ni udobno ali imate občutek, da se telovadne hlačke pretesno prilegajo koži, naslednjič oblecite druge.

Uporabljate pravo kozmetiko

Izberite čistilna  sredstva za nego kože, ki so namenjena zdravljenju aknaste polti. Dermatologinja priporoča izdelke, ki vsebujejo visok odstotek benzoil peroksida, saj ta ubija na koži prisotne bakterije.

Mozolje zdravite, ne smete pa jih stiskati

Za nobeno ceno mozoljev na zadnjici, tako kot ne tistih, na drugih delih telesa, ne smete stiskati. Namesto tega Idrissova priporoča, da nanje polagate blazinice, prepojene z glikolno ali salicinlo kislino. Vse dotlej, dokler nadležne tvorbe ne izginejo.

Po prhanju zmehčajte kožo

Na polt po prhanju vselej nanesite losjon, ki jo bo zmehčal, navlažil in nahranil. Dermatologinja priporoča takšnega z urea maslom ali mlečno kislino, ki delujeta kot blag piling in tako ob enem preprečujeta, da bi se odmrle celice kopičile na koži in še dodatno zamašile pore.

V skrajnem primeru

V kolikor trdovratni mozolj nikakor ne bo izginil, nanj nanesite kremo z dodatkom žvepla. Ta bo ublažila oteklino, omilila rdečo polt in poskrbela, da se bo nejljubi spremljevalec poletja hitreje posušil.

Avtorica: M. FL.
Foto: Thinkstock


oddajte komentar

preberite tudi

6 stvari, ki jih vsaka ženska potrebuje za dobro in zdravo spolno življenje

Šest posledic prve ljubezni, s katerimi živimo vse življenje

Te nenavadne odločitve lahko rešijo vajin zakon (ali zvezo v krizi)